Windows’un kaderi ve hemen herkesin en az bir defa başına gelen can sıkıcı mavi ekran (blue screen of death) hataları ve çözüm yöntemlerini sizin için derledik.

Windows 10’da farklı sebeplerle karşımıza çıkan mavi ekran hataları bazı çalışmalarınızı, kaydedilmeyen verilerinizi işlerken birden karşınıza çıkabilir. Bu hataları düzeltmek, onarmak bazen saatlerinizi alabiliyor. Bu makale sayesinde aşağıdaki bilgiler ışığında üstesinden gelebilirsiniz.

Mavi ekran hatalarının başlıca sebepleri donanımsal sorunlar, sürücü çakışmaları ve işletim sistemi hatalarıdır. İzlemeniz gereken yollar şöyle:

Hatayı inceleyin

Önce hatayı belirlemeniz gerekir. Ekranda bulunan QR kod veya ekranda bulunan mavi ekranın kodu ile internette bir araştırma yapıp sorunun nereden kaynaklandığını belirleyin.

Güncel kalın

İşletim sisteminizin ve diğer sürücülerin güncel olduğundan emin olun. İşletim sistemi için Başlat menüsüne güncelle yazın ve Güncellemeleri Denetle düğmesine tıklayın ve yeni bir güncelleme gelip gelmediğine bakın. sürücüler için ise Aygıt Yöneticisine girip güncel olmayan sürücüleri güncelleyin.

Sisteminizi Sıfırlayın

Eğer yukarıda yazılanlar işinize yaramadıysa sıfırlamak iyi bir çözüm yöntemi olabilir. Başlat menüsüne Sıfırla yazın ve ekrandaki talimatları uygulayarak sisteminizi sıfırlayın.

Donanımsal Sorunlar

Yazılımsal olarak bir sorunla karşılaşmadıysanız sorun donanım kaynaklı olabilir. Ram’leriniz oksitlenmiş veya sabit diskinizde ölü nokta ‘Dead Point’ olması muhtemeldir. Bunun için yardımcı programlar indirip sorunun nereden kaynaklandığını bulabilirsiniz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!