İnternet denilen sanal dünya gün geçtikçe daha da büyüyor içinde milyar dolarların döndüğü bu sanal dünyada siz de kendinize bir yer edinmek istiyorsunuz ama normal dünyada olduğu gibi sizde sanal dünyada ki hırsızlardan korkuyorsunuz öyle değil mi ? İşte bu makalemiz tam da size göre.

Bilinen Scriptleri Kullanın

Örneğin bir blog sitesi açmak istiyorsanız WordPress kullanın ve ya E-Ticaret sitesi açmak istediniz diyelim OpenCart kullanabilirsiniz.Neden mi ? Çünkü bu tarz bilinen scriptler yüzlerce güvenlik taramasından geçirilip öyle size sunuluyor bu da hacklenme olasılığınızı oldukça düşürüyor.

Basit Şifrelerden Kaçının

Şifrenizi bruteforce yani deneme yanılma yoluyla kırabiliyor bu sanal dünyadaki hırsızlar eğer siz sitenizin şifresini herkesin bulacağı gibi admin,123456,123456789 vb. şifreler yaparsanız hacklenme olasılığınız %100’dür.Bundan korunmak için internetten güçlü şifre oluşturucu platformlardan yardım alabilirsiniz.

Hosting Firmanızı İyi Seçin

Eğer iyi,güvenlikli bir hosting firmasından alışveriş yapmazsanız kötü köpek sürüye kurt getirir yani demem o ki hosting firmasının size sağladığı sunucu da herhangi bir internet sitesinin hacklenmesi demek sizinde sitenizin hackleneceği anlamına gelir bu konuya da ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor.

Warez Null Scriptlerden Uzak Durun

İnternette kimsenin hayrına bedava birşeyler vereceğini düşünmüyoruz açıkçası,bu makaleyi bile size bedava sunmuyoruz adsenseden para kazanmak için sunuyoruz.İnternette paylaşılan Warez scriptler’in %90’nı içinde shell ve ya bilerek bırakılmış backdoorlardan oluşuyor anlamayanlar için sitenizi direkt o warez scripti yayan adama teslim etmiş oluyorsunuz bizden demesi.

Kullandığınız Pluginlere ve Temalara Dikkat Edin

Az önce söylediğimiz gibi WordPress,Opencart vs. oldukça güvenilir scriptler lakin plugin ve temalarından dolayı hacklenen sitelerin haddi var hesabı yok açıkçası,bir tema ve ya plugin yükleyeceğiniz zaman yüklemeden önce localhostta genel testlerini yapıp öyle yükleyin,yoksa gelen herhangi bir hack saldırısından kendinizi kurtaramazsınız.

Son Olarak

Ne kadar güvenlik alırsanız alın ne kadar üzerine titrerseniz titreyin bir sistemdeki en büyük açık “İNSAN”dır.O yüzden önce kendinizi güvene almalı,herkese inanmamalı,her linke tıklanmamalısınız.Bu da bizden Web Sitenizin Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız ? sorusunun en büyük cevabıdır.Kendinize çok dikkatli bakın bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Bu alana reklam verebilirsiniz!