Huawei Kullanıcılarına Sevindirici Haber. Çinli teknoloji devi Huawei son satışa çıkardığı akıllı telefonlarda Google Play ürünlerinin kullanamıyordu. Ama ortaya çıkan yeni bilgilere göre bu durum değişebilir. ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı şirketlere Huawei’ye ürün göndermeleri için izin verdiği konuşuluyor.

Geçtiğimiz yıl Çinli firmanın ABD ile anlaşmazlıkları olmuş ve bir süre sonra ABD Ticaret Bakanlığı tarafından İşletme Listesine alınmıştı. Bu durum sonucunda da ABD tedarik zincirinden bileşenlere ve yazılıma erişmesini yasakladı. Huawei 2018 yılında ABD merkezli alımlara 11 milyar dolar harcamıştı. Yasak sonucunda Google Play Servislerini ve Haritalar, Arama, Gmail ve YouTube gibi temel Google uygulamaları kullanımı engellenmişti.

Huawei bütün bu olanlara rağmen Samsung ve Apple’ geçerek 300 milyon telefon göndereceğini ve bu yılın sonunda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olacağını tahmin ediyor. Ancak, Android’in Google Play Servisleri sürümü yılın en gelişmiş akıllı telefonlarında bulunuyor. Bu da Huawei’nin tahminlerinin boşa çıkarabilir.

Times gazetesinin bir raporuna göre, ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta düzenlenen bir toplantıda yetkililere bazı ABD şirketlerine Huawei’ye malzeme göndermeye başlamak için izin verdiğini belirtti. Huawei yakında Android’in Google Play Hizmetlerini kullanma lisansını alabilir. Tabi bunlar birer iddia ama kuvvetli bağlantılara dayanarak ortaya atıldığını da unutmayalım. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Lütfen yorumlarda bizlerle paylaşın.

Bu alana reklam verebilirsiniz!